پیام وزارت امور زنان به مناسبت بزرگداشت از هشتم مارچ (روز همبسته‌گی زنان)

mowa_af
دوشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۱۸ - ۱۲:۲۲

بسم الله الرحمن الرحیم

هموطنان عزیز، خواهران شجاع و صبور افغانستان؛

هشتم مارچ امسال مصادف است با پایان یک قرن؛ قرن که در آن زنان با تلاش های خسته‌گی ناپذیر شان در هر عرصه الگوی برای منطقه و جهان بودند.

در این صده زنان افغان فراز و نشیب های زیادی را تجربه نمودند؛ سرکوب شدند، جنس دوم خطاب شدند، حتی نادیده گرفته شدند اما این زنان مقاوم و شجاع برای احیای دو باره هویت شان مبارزه نمودند که سرانجام جایگاه شان را تثبیت نمودند. زنان امروز افغانستان از روستا ها تا شهرها نماد از مقاومت و آزاده گی برای نسل های آینده هستند.

متآسفانه در صده اخیر بعضاً؛ زنان افغان با رویکرد سلیقه ای عده‌ی بنام های مختلف مواجه بوده اند که حتی وجود زن افغان را  به عنوان انسان کم رنگ ساخته بود. 

این تداوم جنگ است که که زمینه را برای استبداد خشن حاکمیت، عنعنه های نا پسند فراهم می سازد چنانچه طی سالیان اخیر شاهد فریاد های وقایع تلخ محکمه صحرایی، سنگسار، مثله و قتل زنان در شهرهای بزرگ و روستا های بودیم.

با آغاز صفحه نوین تاریخ افغانستان نقش و حقوق زنان به طور بی سابقه در قوانین نافذه کشور، تثبیت و نهادینه شده است. با استفاده از این فرصت زنان افغان طی دو دهه اخیر با فکر، انگیزه، خود باروی و تلاش توانستند به قُله های موفقیت در بسا از زمینه فایق آیند.

دست یابی زنان به حقوق ایشان قبل از همه ایجاب صلح را می نماید؛ به همین اساس زنان افغان در شرایط حاضر با توجه به حساسیت شرایط و زمان مبارزات و دادخواهی های خویش جهت دستیابی به حقوق اساسی و همچنان خاتمه جنگ که هر روز شمار زیاد از هموطنان بی دفاع و مظلوم را به سوگ از دست دادن عزیزان شان می نشاند؛ خواهان قطع فوری جنگ و خشونت در سرتاسر کشور می باشند.

وزارت امور زنان ج.ا.ا در این سال از هشتم مارچ (روز همبسته‌گی زنان) با شعار زن افغان مدافع نظام جمهوریت و حامی صلح پایدار به هدف اعاده و دفاع از حقوق زنان و یاد بود از نخستین مبارزات زنان عتدالتخواه، نهادینه ساختن جایگاه انسانی زنان، دست آورد ها و موثریت حضور زن در جامعه، نقش زنان در تحکیم صلح پایدار، هویت غیر قابل انکار در تاریخ و آینده افغانستان و مروری بر یک قرن پیشرفت ها و محدودیت زنان افغانستان در مرکز و ولایات بزرگداشت می نماید.

با حرمت

حسینه صافی

سرپرست وزارت امور زنان ج.ا.ا

تازه ترین اخبار

دوشنبه ۱۴۰۰/۱/۲۳ - ۱۲:۴۱
Background image

طرح تقویت سیستم کارا برای فضای سالم و مصئون به زنان در ادارات

۲۳ حمل ۱۴۰۰

نشست کمیته منع و آزار واذیت زنان تحت ریاست حسینه صافی سرپرست وزارت امور زنان با اشتراک حسنا جلیل معین پلان و پالیسی، ساره سیرت مشاور شورای عالی  زنان و شماری از نماینده گان. . .

یکشنبه ۱۴۰۰/۱/۲۲ - ۱۰:۲۴
Background image

رشد تولیدات داخلی زمینه ساز انکشاف اقتصادی در کشور

۲۲ حمل ۱۴۰۰

نذیره رحمان معین امور توانمندی اقتصادی وزارت امور زنان با نذیر احمد نور رییس عمومی سکتور صنایع بهداشتی افغانستان و رییس کمپنی لوکر، دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار دو طرف. . .

یکشنبه ۱۴۰۰/۱/۲۲ - ۴:۱۰
Background image

نشست هیئت رهبری به منظور پیگیری فعالیت های 15 روز گذشته تدویر یافت

21 حمل 1400

این نشست به ریاست حسینه صافی سرپرست وزارت امورزنان با اشتراک معینان، روسای مرکزی و روسای ولایتی  که به گونه آنلاین متصل بودند؛ در تالار کنفرانس های این وزارت تدویر یافت.

د. . .

BACK TO NEWS